DOŁĄCZ DO ZBIOBANKOWANYCH

Dołącz do zbiobankowanych

Największy na Dolnym Śląsku Biobank znów przyjmuje pacjentów. Jeśli masz od 20 do 75 lat, mieszkasz na Dolnym Śląsku i zgłosisz się do punktu pobrań na Praczach Odrzańskich w Łukasiewicz – PORT, otrzymasz bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych. Oddany dziś materiał biologiczny to skuteczniejsze terapie chorób cywilizacyjnych w przyszłości. 

Od początku działania (od 2012 roku) Biobank Łukasiewicz – PORT zgromadził ponad 170 tys. próbek materiału biologicznego od ponad 8,6 tys. mieszkańców Dolnego Śląska. Jednostka, która pełni funkcję Krajowego Ośrodka Wiodącego ds. Biobankowania właśnie wznowiła przyjęcia pacjentów. Eksperci są zgodni – im większa ilość zgromadzonego w biobanku i udostępnionego naukowcom materiału biologicznego, tym lepsza jakość prowadzonych badań naukowych nad diagnostyką i leczeniem chorób, które trapią społeczeństwo.

– Idea biobankowania zyskuje na popularnościSwoje biobanki prowadzą m.in. Wielka Brytania, Kanada czy Norwegia. Liderem są kraje skandynawskie, w których większość dorosłych mieszkańców przekazało swoje DNA do biobanku – mówi dr Elżbieta Gocek, Krajowy Koordynator ds. Biobankowania i Lider Zespołu Badawczego Biobank w Łukasiewicz – PORT. – W Polce sytuacja też się zmienia. Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że badania naukowe prowadzone na przekazanym materiale biologicznym przyczyniają się do rozwoju skuteczniejszych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Próbki oddane dziś to inwestycja w personalizowaną i skuteczniejszą terapię w przyszłości – dodaje.  

Działający na Praczach Odrzańskich Biobank Łukasiewicz – PORT jest największym w Polsce biobankiem populacyjnym – oznacza to, że nie koncentruje się na osobach o określonych cechach czy chorobach, lecz zbiera materiał biologiczny od szerokiego przekroju dawców z Dolnego Śląska. Próbkę – krwi i moczu – może oddać każdy mieszkaniec regionu w wieku od 20 do 75 lat. Z pobranych próbek krwi izoluje się surowicę i osocze, z których można później wyizolować DNA i RNA. Biobank gwarantuje bezpieczeństwo przekazanych danych – próbki są zakodowane tak, aby nikt nie był w stanie połączyć ich z konkretną osobą. Pacjenci mogą być pewni, że ich dane, także te biologiczne, są przechowywane w bezpieczny sposób, bez ryzyka przekazania niepowołanym osobom.

– Biobankowanie to przechowywanie, przetwarzanie i przekazywanie do celów naukowych materiału biologicznego i danych medycznych z nim związanych. Warto pamiętać, że  rozwój biobankowania to nadzieja na lepsze zrozumienie chorób – schorzeń i chorób cywilizacyjnych, szansa na odkrywanie nowych leków, a w przyszłości także na rozwój medycyny personalizowanej. Takie badania nie są możliwe bez udziału tysięcy dawców-ochotników. Dlatego tak ważny jest każdy pacjent, który zgłasza się do naszego Biobanku – podsumowuje dr Elżbieta Gocek, Krajowy Koordynator ds. Biobankowania i Lider Zespołu Badawczego Biobank w Łukasiewicz – PORT.

Zgłoś się już dziś

Oprócz satysfakcji z pomocy przyszłym pokoleniom, każdy dawca materiału biologicznego w Biobanku Łukasiewicz – PORT dostaje komplet bezpłatnych badań. Panel analiz laboratoryjnych (o rynkowej wartości ok. 150 zł) w kierunku zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą obejmuje oznaczenie poziomu homocysteiny, ultraczułego CRP, glukozy, insuliny, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, HDL, LDL. Mierzone jest ciśnienie i saturacja krwi. Wykonuje się też specjalistyczne badanie USG tętnic szyjnych, które pozwala oszacować stopień zaawansowania miażdżycy i przewidzieć możliwość wystąpienia komplikacji sercowo-naczyniowych. Pacjenci mogą skorzystać dodatkowo z bezpłatnej konsultacji kardiologicznej (informacje o terminach najbliższych konsultacji lekarskich dostępne są na stronie: https://biobank.port.org.pl/).

Punkt pobrań przy ul. Stabłowickiej 147 w Biobank Łukasiewicz – PORT działa od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 10.00. Pobranie materiału odbywa się z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego. Wizyty umawiane są w 30-minutowych odstępach – obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 727 666 610 (w godz. 7.30-15.00). Do dyspozycji pacjentów jest przestronna poczekalnia z oddalonymi od siebie siedziskami oraz środki ochronne: rękawiczki, maseczki, płyny do dezynfekcji. Personel Biobanku jest wyposażony w fartuchy ochronne, rękawiczki i maseczki. Po każdej wizycie dezynfekowane są wszystkie powierzchnie w pokoju pobrań i poczekalni, podobnie jak wykorzystywana aparatura (np. ciśnieniomierz). Wyniki wysyłane są pocztą.

Więcej informacji:

O projekcie: https://biobank.port.org.pl/       
Rejestracja: 727 666 610 (od pon. do pt. w godz. 7.30-15.00).    
Dojazd do punktu pobrań (ul. Stabłowicka 147, Łukasiewicz – PORT):

  • pociągiem do stacji Wrocław-Pracze
  • Autobusem linii 101 i 103 (przystanek Pracze Odrzańskie – Stacja Kolejowa)
  • Na miejscu dostępny bezpłatny parking.

Biobank Łukasiewicz – PORT powstał w 2012 roku. Jest największym polskim biobankiem populacyjnym. Pełni funkcję Krajowego Ośrodka Wiodącego ds. biobankowania i koordynuje projekt utworzenia Polskiej Sieci Biobanków w ramach europejskiej infrastruktury badawczej BBMRI-ERIC.  

Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, rozwijając nowe technologie na potrzeby przemysłu. Aktywność naukowo-badawcza ośrodka koncentruje się wokół inżynierii materiałowej i biotechnologii. Instytut wspiera rozwój polskich firm i start-upów, jak XTPL czy SatRevolution, a jednocześnie jest wiarygodnym i pożądanym partnerem dla międzynarodowych korporacji, takich jak Roche, Pfizer, Amgen czy LG Electronics.